Pestovanie izbových rastlín je veľmi obľúbené. Okrem príjemného oživenia priestoru je pestovanie rastlín aj obľúbeným koníčkom. Nanešťastie nie každý z nás má veľkú záhradu, kde môže pestovať množstvo rastlín a tak je vhodnou alternatívou práve pestovanie izbových rastliniek. V dnešnom článku vám prinášame šikovné tipy a triky ako mať doma vždy zdravé a krásne izbové rastlinky, ktoré budú pre váš interiér zároveň aj dokonalou dekoráciou.

Starostlivosť o izbové rastliny je dôležitá po celý rok, no v zime si vyžadujú špeciálnu pozornosť.

Pozor na teplotu!

dekorácie

Aj keď počas leta možno rastlinky mali najlepšie svetelné miesto na parapete, v zime by ste sa takémuto umiestneniu mali skôr vyhnúť. Otváranie okien a vetranie v zime spôsobuje rastlinám teplotné šoky, čo je nepriaznivé najmä pre tie druhy, ktoré vyžadujú stálu teplotu. Rovnako môže byť pre niektoré druhy nevhodné aj prílišné teplo z radiátora. Zóna na parapete je tou, kde sa teplota najviac mení a strieda. Pouvažujte teda o relevantnejšom mieste, kde bude mať rastlinka dostatok svetla, no nebude v tejto nestabilnej teplotnej zóne.

Pokiaľ neviete rastlinky umiestniť na iné miesto, môžete namočiť handry do vody a dať ich na radiátor. Pri odparovaní vody sa bude zvlhčovať vzduch a tým bude chrániť rastliny pred vysychaním.

Zimný spánok?

Zima je aj pre rastlinky obdobím odpočinku a preto určite v tomto období rastliny nepresádzajte, ani nerozmnožujte. Dôraz by ste mali klásť aj na množstvo vody, ktoré kvetinkám dávate. V zime totiž znesú omnoho menšie množstvo vody. Naopak na začiatku zimy je dobré rastlinky premiestniť a pozastrihávať. Potom už s nimi nehýbte a doprajte im kľudový režim počas, ktorého sa zotavia a pripravia na obdobie kvitnutia.

Pri rastlinkách, ktoré majú veľké listy je vhodné utierať z nich prach bavlnenou handričkou. Prašné prostredie listom neprospieva a takisto aj z estetického hľadiska sa vám listy odvďačia sýtozelenou farbou a leskom.

Všeobecné tipy na starostlivosť

Medzi všeobecné tipy na starostlivosť o vaše izbové rastlinky patrí aj odstraňovanie suchých častí. Suché časti odstraňujeme z praktického hľadiska, pretože rastlinke už neslúžia a zároveň vyzerajú neesteticky.

Pokiaľ sa rastlinke dlhodobo nedarí, môže to byť spôsobené aj nedostatkom miesta v kvetináči. Rastliny je najlepšie presadiť na jar a väčšinou do väčšieho, aby mali korene dostatok miesta.

rastlinka

Pre dodanie ešte väčšieho lesku listov môžete používať aj rôzne lesky na prírodnej báze. Tie listom dodajú naozaj nádherný a prirodzený lesk. Nedodávajú však žiadnu vnútornú výživu, preto ich nezabúdajte zalievať.

Zalievanie izbových rastlín by sa nemalo stať rutinnou záležitosťou. Práve naopak by ste mali ku každej rastline pristupovať individuálne. Dobrým znakom je napríklad pred každým polievaním skúmať suchosť pôdy. To vám môže nepovedať, či má rastlina dostatok vody. Lepšie je však väčšinou polievať častejšie v menších množstvách, pretože sa voda nedostane na spodok kvetináča, kde môže byť neefektívne využitá.

Príznaky nesprávnej starostlivosti

Medzi príznaky nesprávnej starostlivosti patria napríklad hnednutie a vysychanie listov. Rôzne druhy plesní. Opadávanie listov, či skrútené špičky listov. Väčšina prejavov sa týka listov a preto je pri starostlivosti o vaše izbové rastliny sa neustále dotýkať a skúmať listy rastlín, aby ste vedeli rozpoznať prvé príznaky nesprávnej starostlivosti. Nemusí to byť ani tak vašou nesprávnou starostlivosťou ako zle vytvorenými podmienkami. Keď už sa takéto príznaky objavia, odporúčame nájsť si informácie ohľadom pestovania daného druhu rastliny.

Ako sa staráte o vaše rastlinky Vy? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch!